آغاز گفتگوهای الکاظمی برای تشکیل کابینه

به گزارش وبلاگ حامی، نخست وزیر جدید عراق با وجود اختلاف نظرها بر سر سهمیه های وزارتی در کابینه جدید، رایزنی هایی را برای تکمیل این کابینه آغاز کرد.

آغاز گفتگوهای الکاظمی برای تشکیل کابینه

فاضل الفتلاوی، کننده ائتلاف فتح در تماسی با سایت ارم نیوز اظهار کرد: در حالی که اختلاف نظرها و کشمکش ها بر سر پست های کابینه جدید عراق میان احزاب سیاسی این کشور ادامه دارند، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق گفت وگوها و مذاکرات خود با احزاب این کشور را برای تکمیل کابینه اش که هفت پست وزارتی آن خالی است، آغاز کرد.

الفتلاوی گفت: اختلاف نظرها بر سر پست های وزارتی خالی هنوز وجود دارند و همین اختلافات در جلسه رای اعتماد، مانع از معین تکلیف این پست ها شدند، الکاظمی در حال حاضر تلاش می کند موضعگیری های این فراکسیون ها را با هم متحد کرده و همه آنها را راضی کند اما تا این لحظه به هیچ نتیجه ای نرسیده است و این گفت وگوها در مرحله آینده برای حل و فصل این موضوع ادامه خواهند داشت.

این کننده ائتلاف الفتح اضافه کرد: اکثریت مجلس با سیاست مدیریت نیابتی این وزارتخانه ها مخالف هستند به همین دلیل همه تلاش خواهند کرد به راه چاره هایی برای این مساله دست یافته و توافقی درباره چهره های مورد رضایت احزاب سیاسی و مردم جهت تایید ظرف دو هفته آینده حاصل شود.

باسم خشان، کننده مستقل مجلس عراق نیز به ارم نیوز گفت: درگیری بر سر پست های وزارتی همچنان ادامه دارد به ویژه که برخی طرف های سیاسی در جلسه رای اعتماد به کابینه جدید به هیچ پست وزارتی دست نیافتند و به همین دلیل اکنون تلاش می کنند پست های خالی مانده را به دست آورند.

خشان اضافه کرد: در حال حاضر کشمکش سیاسی (میان احزاب شیعه مجلس) بر سر وزارت نفت وجود دارد، هر یک از فراکسیون ها این وزارتخانه را به دلیل اهمیت اقتصادی و اقتصادی اش برای خود می خواهند و پیش بینی می کنیم به دلیل شدت اختلاف نظرها و درگیری ها کار حل و فصل وزارتخانه های خالی زمان زیادی طول بکشد، همچنین به همین دلیل کشمکشی (میان احزاب اهل تسنن) بر سر وزارت تجارت وجود دارد.

بیش از 95 درصد بودجه عراق بر درآمدهای نفتی متکی است و این مساله باعث می شود اقتصاد این کشور هر بار با کاهش قیمت های نفت به خطر بیفتد.

همچنین محمد الغبان، رئیس فراکسیون الفتح 48 ساعت پس از تصویب کابینه الکاظمی، در بیانیه ای از آمریکا خواست حمایت هایش از عراق را افزایش دهد.

الغبان گفت: واشنگتن باید در شرایط سخت کنونی توجه خود را به عراق در اولویت های کمک و حمایت خود قرار دهد.

رئیس ائتلاف الفتح در ادامه از آمریکا خواست، تصویب کابینه الکاظمی را پیروزی برای خود و شکست دشمنانش در عراق و منطقه قلمداد نکرده و از هیچ طرفی در عراق حمایت نکند.

وی اضافه کرد: آمریکا باید جدیت خود در کمک رسانی به عراق و نه جانبداری اش از یک گروه سیاسی علیه گروهی دیگر را به مردم این کشور نشان دهد.

الغبان ادامه داد: موضعگیری آمریکا امروز در بوته آزمایش است و عراقی ها مراقب هستند چه کسی واقعا پشت آنها می ایستد و چه کسی تنها اظهارنظر کرده و مواضعی را اتخاذ می کند.

الکاظمی روز پنج شنبه با چالش های بزرگ و پرونده های سنگینی ماموریت تشکیل کابینه را به صورت رسمی از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر قبلی تحویل گرفت.

در حال حاضر کابینه الکاظمی با چالش های مختلفی از جمله کاهش صادرات نفت روبرو است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "آغاز گفتگوهای الکاظمی برای تشکیل کابینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز گفتگوهای الکاظمی برای تشکیل کابینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید