آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟

به گزارش وبلاگ حامی، آسمان آفتابی تا حدودی علت کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا را طی هفته های اخیر شرح می دهد اما آیا نور خورشید می تواند سلاحی در برابر ویروس کرونا باشد؟

آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟

به گزارش وبلاگ حامی از ایرنا، ماه گذشته، آفتابی ترین آوریل بود و انگلیس به طور متوسط 224.5 ساعت، آفتاب داشت. به طوریکه رکورد قبلی 211.9 ساعت آفتاب را در سال 2016 شکست. به گفته محققان آسمان آفتابی به همراه تاثیرات قرنطینه به کاهش شیوع ابتلا به ویروس کرونا در انگلیس سرعت بخشد.

اما در بعضی از کشورهای گرم از جمله ایتالیا و اسپانیا، شیوع ویروس کرونا به رغم وجود آفتاب زیاد، گسترده است. محققان می گویند، این مسئله تا حدودی به این دلیل است که ساکنان جنوب اروپا رنگدانه پوستی تیره دارند و این موضوع باعث می گردد که توانایی بدن در فراوری ویتامین D طبیعی کاهش یابد. همچنین محققان خاطر نشان کردند که سالمندان در این کشورها از قرار دریافت در معرض تابش نور خورشید پیشگیری می نمایند و در نتیجه بدن آن ویتامین D به اندازه کافی جذب نمی نماید. تحقیقات نشان داده است که میانگین بیشترین مصرف ویتامین D در شمال اروپا یافت می گردد؛ در این ناحیه از اروپا بیشترین مصرف روغن ماهی و مکمل های ویتامین D وجود دارد.

چند مطالعه نشان داده اند که ویتامین D می تواند از وخیم شدن علائم بیماری کرونا پیشگیری کند و نور خورشید یکی از بهترین منابع این ویتامین حیاتی است.

محققان دانشگاه ایست آنجلیا با مقایسه سطوح متوسط ویتامین D متوجه شدند که ارتباطی میان سطوح کم ویتامین D و میزان بالای عفونت و مرگ و میر وجود دارد.

ویروس کووید 19 هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می نماید به وسیله قطرات ناشی از سرفه و عطسه پخش می گردد و در شرایط مناسب ساعت ها بر روی اشیاء باقی می ماند و باعث ابتلای دیگران به این عفونت می گردد.

اما پروفسور کیت نیل، متخصص همه گیرشناسی دانشگاه ناتینگهام ، می گوید: پرتوهای فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد، به سرعت این قطرات را خشک نموده و آنها را از بین می برد.

پروفسور نیل گفت: نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش است. این اشعه به DNA و RNA ویروس ها آسیب می زند. DNA ویروس هایی که در فضای باز بر روی سطوح باقی می مانند، بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید آسیب دیده و خشک می گردد. صحبت کردن و سرفه باعث ایجاد قطرات ریز و درشت معلق در هوا می گردد. قطراتی که بزرگتر از ذرات معلق موجود در هوا باشند، ویروس های بیشتری حمل می نمایند اما بر اثر گرانش زمین، به سرعت بر روی زمین می افتند.قطراتی که از ذرات معلق موجود در هوا کوچکتر هستند، می توانند به فواصل دورتری منتقل شوند اما از آنجاییکه محتوی آب خود را از دست می دهند به سرعت خشک می شوند.

فضای باز از لحاظ انتقال ویروس کرونا از فضای بسته بسیار امن تر است زیرا افراد می توانند در فواصل بیشتری از یکدیگر قرار گیرند و شرایط مناسب برای زنده ماندن ویروس کرونا و انتقال این ویروس نسبت به فضای بسته کمتر است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مکمل های ویتامین D خطر آلوده شدن به این ویروس تنفسی را کاهش می دهد؛ همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد کمبود ویتامین D سیستم ایمنی بدن را مختل می سازد.

پروفسیل نیل گفت: نکته مهم این است در محیط باز قطرات ناشی از صحبت کردن، سرفه و عطسه کردن افراد بر اثر نسیم به سرعت خشک شده و از بین می رود. اما نکته ای که در زمان دیدار با دوستان در فضای باز باید رعایت کرد این است که ضمن رعایت فاصله اجتماعی باید به نحوی باید ایستاد که باد در اطراف شما و نه به سمت شما و مخاطبتان بوزد.

با این حال نه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و نه سازمان بهداشت جهانی قرار دریافت در معرض نور خورشید را به عنوان روشی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تایید ننموده اند. نور UV با شدت زیاد می تواند ویروس را از بین ببرد. اما پرتوهای UV طبیعی ناشی از خورشید به اندازه کافی قوی نیستند. کارشناسان می گویند برای از بین بردن ویروس باید دما از 140 درجه فارنهایت بالاتر باشد.

مطالعه محققان دانشگاه آکسفورد در ماه جاری نشان داد که میزان جهانی مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا 0.2 درصد است؛ این در حالی است که این میزان در نیم کره شمالی کره زمین که هوا سردتر است 0/3 درصد است.

ویروس ها در فضای باز و در معرض نور خورشید کمتر می توانند بر روی سطوح باقی بمانند و از آنجاییکه اشعه UV، به ماده ژنتیکی آنها آسیب می زند، افراد کمتر به آن آلوده می شوند.همچنین شواهد مبنی بر باقی ماندن ویروس در هوا قطعی نیستند اما در عین حال غیرممکن نیز نیست.

کارشناسان بهداشت عمومی و محققان معتقدند که ویروس کرونا در فضای باز و یا در آب و هوای گرم تا اندازه ای تهدید کمتری ایجاد می نماید؛ اما این به آن معنی نیست که تابستان ویروس ها را از بین می برد.

منبع: جام جم آنلاین

به "آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید