اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی چقدر صحت دارد؟

به گزارش وبلاگ حامی، به گزارش تجارت نیوز، مدتی است که بحث اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی مطرح است. این درحالیست که در سال گذشته در دوره یک ساله تورم حدود 35 درصد، بانک ها برای سپرده های یک ساله تنها 15 درصد به سپرده گذاران سود داده اند. اما آیا اخذ مالیات از سپرده های بانکی صحت دارد؟

اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی چقدر صحت دارد؟

رییس کل سازمان امور مالیاتی در این مورد گفت: مالیات سیستم بانکی را مجبور به تمکین از اخذ سود 15 درصدی از سپرده ها کرد و اکنون که نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، اخذ مالیات بر سود سپرده های بانکی موضوعیت ندارد.

امید علی پارسا که با رادیو اقتصاد مصاحبه می کرد، درباره اینکه دلیل تمکین بانک ها از سود سپرده 15 درصدی اخذ مالیات از سود سپرده های بالای 15 درصد است، شرح داد: سیستم بانکی به هر دلیل سودهای سپرده بیشتر از 15 درصد را پرداخت و دریافت می کردند که سازمان امور مالیاتی برای تامین هدف شورای پول و اعتبار و استفاده از ابزار مالیاتی برای اعمال قانون، سود سپرده های بالاتر از 15 درصد که بانک ها دریافت نموده بودند را به عنوان هزینه قبول مالیاتی نپذیرفت و نخواهد نپذیرفت.

طبق گزارش ایبنا، به گفته رییس کل سازمان امور مالیاتی، سیستم بانکی داشت هزینه ای را برای سود سپرده های بانکی می پرداخت که سازمان مالیاتی آن را به عنوان هزینه قانون قبول مالیاتی نمی دانست و سیستم بانکی را مجبور کرد تا از قانون تمکین کند و سودی بالاتر از 15 درصد برای سپرده های بانکی دریافت نکند.

پارسا در پاسخ به اینکه آیا مالیات بر سود سپرده که در لایحه پیشنهادی شما به دولت حذف شد، همین بود یا خیر؟، گفت: خیر، مالیات بر سود سپرده در حقیقت یک بحث نظری است درباره اینکه کسانی که پول خود را در بانک سرمایه گذاری می نمایند چه میزان سود دریافت می نمایند و به اندازه سود سپرده ای که سیستم بانکی می پردازد، سپرده گذاران مبلغ اسمی آن دریافت می نمایند. اما طبق میزان تورم در حقیقت، آن ها پولی را از دست می دهند.

منبع: تجارت نیوز

به "اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید