این عکس ها کرونا را به آینده می برند!

به گزارش وبلاگ حامی، با شیوع کرونا فصل جدیدی از زندگی انسان ها رقم خورد و بشر تجربیاتی را پشت سر گذاشت که شاید هیچگاه تصورش را هم نمی کرد. در این ایام مواردی را به چشم دیدیم که به گفته بعضی شاید تنها در فیلم های آخرالزمان انتظارش را می کشیدیم و اینکه بخواهیم این صحنه ها را روزی با چشمان خودمان در دنیای واقعی هم ببینیم تقریبا دور از انتظار بود.

این عکس ها کرونا را به آینده می برند!

در ابتدا خلوتی خیابان ها و سکوت بزرگ کلان شهرهای جهان تنها راهکار پیشنهادی برای مقابله با ویروسی بود که هر روز رنگ عوض می نماید اما با انتها یافتن موج اول، سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را یک راهکار حتمی برای کاهش شیوع کرونا معرفی کرد و با رسانه ای شدن این موضوع، استفاده از ماسک رفته رفته به یک قانون و در ادامه به یک فرهنگ تبدیل شد.

حالا استفاده از ماسک در بسیاری از کشورها یک قانون اجباری است و فرد در ازای رعایت نکردن آن باید جریمه های سنگینی هم بپردازد. و اینگونه بود که این روزها تماشای چهره هایی با ماسک حتی در عکس های خبری عادی تر از چهره هایی است که بدون ماسک مقابل دوربین قرار می گیرند. این مقوله خوراکی جدید برای عکاسانی است که از آن همان ابتدای شیوع کرونا، فصلی جدید از فضای حرفه ای را تجربه کردند.

در این مدت حتی چهره های سیاسی و سلبریتی ها به انتشار تصاویری با ماسک در فضای مجازی اقدام کردند تا به نوعی مردم را به رعایت این زنجیره دعوت نمایند.

عکاسان نیز با سوژه قرار دادن آنها پرتره هایی با ماسک را ثبت کردند که اگرچه هویتشان چندان هم تعیین نیست اما روزگاری بخشی از تاریخ خواهند شد و این برهه زمانی را به آیندگان نشان خواهند داد.

خبرنگار وبلاگ حامی به همین دلیل با یلدا معیری ـ عکاس ـ گفت وگویی داشته است.

او معتقد است: بزرگترین حُسن همه گیر شدن ماسک زدن، این است که دیگر کسی نمی تواند جلوی عکاسان را برای ثبت عکس بگیرد ولی چنین جریاناتی تأثیر چندانی در آینده نخواهد داشت؛ چون یک جریان مقطعی است که با از بین رفتن کرونا به فراموشی سپرده خواهد شد. تنها عکس هایی که به ثبت رسیده اند در آینده بیانگر این برهه تاریخی خواهند بود.

ادامه داد: چنین جریانی را می توان با سال 1918 در ایالات متحده امریکا مقایسه کرد که با توجه به تصاویری که از آن موقع باقی مانده است، مردم به علت شیوع آنفولانزا ماسک به صورت زده اند. در تصاویر می بینیم که افرادی اعم از پلیس، دکتر و خبرنگار برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس ماسک به صورت زده اند.

معیری درباره تأثیر کلی کرونا بر عکاسی گفت: این بحران در عکاسی تأثیر منفی داشته است؛ زیرا نتیجه آن برای عکاسان کم کاری و انزوا بوده است؛ به خصوص در حوزه مستند اجتماعی که من روی آن کار می کنم. از طرفی به نظر من مقوله ماسک و یا فاصله گذاری اجتماعی به آسیب رسیدن به این حوزه یاری می نماید؛ زیرا همه چیز یکنواخت شده و آدم ها از هم گریزانند.

آیا خود شما در این مدت کار کردید؟پاسخ داد: نه، هیچ بخشی از این جریان برایم جذاب نبوده و نخواهد بود؛ جز تعدادی از تصاویر خاکسپاری جانباختگان؛ البته این اتفاق به شخصیت من هم برمی شود؛ چون اصلا یک شخصیت مجازی نیستم بلکه حقیقی و فیزیکی هستم به همین دلیل در این مدت خیلی کلافه شدم و حال خوبی ندارم. از طرفی این اتفاق آدم ها را از هم دورتر کرد و اتفاقات خوبی را رقم نزد.

معیری در انتها گفت: البته در این مدت یک نمایشگاه حضوری در رشت برگزار کردم که بازخوردهای خیلی منفی گرفتم که چرا در فضای مجازی برگزار نکردم ولی حقیقت این است که بین فضای مجازی و حقیقی فاصله زیادی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "این عکس ها کرونا را به آینده می برند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این عکس ها کرونا را به آینده می برند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید