برنده جایزه والتر اسکات 2020 به صورت مجازی اعلام شد

به گزارش وبلاگ حامی به نقل از گاردین، کریستین دویر هیکی، نویسنده ایرلندی برنده جایزه 25 هزار پوندی والتر اسکات 2020 شد. سرزمین باریک، داستان ازدواج ادوادر و جو هاپر، دو هنرمند آمریکایی را روایت می نماید.

برنده جایزه والتر اسکات 2020 به صورت مجازی اعلام شد

داستان سرزمین باریک در سال 1950 رخ می دهد و شخصیتی به نام مایکل را به خواننده معرفی می نماید که به عنوان یک یتیم در کمپ زنده می ماند و قرار است تابستان را با شخصی به نام ریچی و مادرش سپری کند. اینجاست که به صورت اتفاقی با خانواده هاپر آشنا می گردد.

دویر هیکی می گوید نوشتن این داستان شش سال به طول انجامیده است: به همین دلیل از دریافت این جایزه و دیده شدن کتاب خیلی خوشحالم. دوست دارم از قبرستانی که رو به رودخانه هادسون در چند مایلی نیویورک است یاد کنم. جایی که ادوارد و جو چاپر در آن آرمیده اند و امیدوارم در آن بالاخره به آرامش دست یافته باشند. امیدوارم من را ببخشند که در زندگی شان دخالت نموده ام.

داوران جایزه والتر اسکات از سرزمین باریک را به دلیل اینکه به قلب حس خلاقانه دست یافته است تقدیر کردند: روایت و ارائه ازدواج دو هنرمند کار خطرناکی است؛ آن هم در شرایطی که مورخین تاریخی و زندگینامه نویس های مختلفی پیش از این زندگی این دو را روایت نموده اند. دویر هیکی این ریسک را پذیرفت و یک شاهکار خلق کرد.

کریستین دویر هیکی برای دریافت این جایزه با پاریسی ها نوشته ایزابلا هَمِد، به کالیس، در زمان عادی نوشته جیمز میک، نمایش سایه نوشته جوزف اُکانر، رهاشده نوشته تیم پِرز، گناه غفلت نوشته مارگاریت پولند رقابت کرد.

سال جاری رئیس هیئت داوران جایزه والتر اسکات پس از ده سال تغییر کرد. آلیستر موفات، رئیس پیشین هیئت داوران جایزه والتر اسکات جای خود را به کیتی گرانت دارد که از سال 2017 از اعضای هیئت داوران است.

گرانت پس از معرفی به عنوان رئیس هیئت داوران گفت: باعث افتخار من است که رئیس هیئت داوران جایزه والتر اسکات شوم. البته چالش بزرگی برای من است. جلسات هیئت داوران مانند گروه کتابخوانی جالبی است. همه اعضا از ارزش و تأثیرگذاری این جایزه مطلع هستند. آثار خوبی در فهرست اولیه داریم و انتخاب نامزدهای فهرست نهایی کار دشواری است اما با قدرت این وظیفه خطیر را به پایان می رسانیم.

هیئت داوران جایزه والتر اسکات در سال 2019 شامل کیتی گرانت، الیزابت باکلوچ، جیمز هالووی، الیزابت لایرد، جیمز نوتی، و کرستی وارک بود.

جایزه سر والتر اسکات اولین بار در سال 2010 و برای بزرگذاشت یاد سر والتر اسکات، شاعر و داستان نویس انگلیسی برگزار گردید. ارزش اقتصادی این جایزه بسیار زیاد است و در میان پنج جایزه گران بریتانیا قرار گرفته است و آثاری که سال گذشته در بریتانیا، ایرلند و کشوهای مشترک المنافع منتشر شده اند اجازه دارند در این رقابت شرکت نمایند.

قرار بود برنده جایزه والتر اسکاتِ 2020 در تاریخ دوازدهم ژوئن در اسکاتلند به صورت حضوری اعلام می گردد اما با شیوع کرونا برنده به صورت مجازی و در صفحه اینستاگرام جایزه اعلام شد. برنده 25 هزار پوند و هر کدام از نامزدهای حاضر در فهرست نهایی هزار و پانصد پوند به عنوان جایزه دریافت می نمایند. سال گذشته برداشت طولانی نوشته رابرت رابرتسون، شاعر اسکاتلندی به عنوان برنده معرفی گردید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "برنده جایزه والتر اسکات 2020 به صورت مجازی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده جایزه والتر اسکات 2020 به صورت مجازی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید