خبرنگاران تسهیلات بازآفرینی شهری به متقاضیان بافت ناکارآمد فاقد سند ملکی در خوزستان

به گزارش وبلاگ حامی، اهواز - خبرنگاران - معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهری خوزستان از توافق انجام شده با سرپرستی بانک مسکن استان برای اختصاص تسهیلات بازآفرینی شهری به متقاضیان بافت های ناکارآمد فاقد سند مالیکت اطلاع داد.

خبرنگاران تسهیلات بازآفرینی شهری به متقاضیان بافت ناکارآمد فاقد سند ملکی در خوزستان

محمد جامع روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ حامی با اشاره به تشکیل کمیته کارشناسی تسهیلات بازآفرینی شهری خوزستان، بیان نمود:یکی از مسائل مهم در حوزه تسهیلات بافت فرسوده نداشتن سند مالکیت متقاضیان در بافت ناکارآمد شهری است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در بیشتر محلات بافت ناکارآمد شهری املاک فاقد سند مالکیت هستند، پیش از این امکان بهره مندی متقاضیان از تسهیلات بازآفرینی وجود نداشت، به همین دلیل با توافق و مصوبه ای که در کمیته کارشناسی تسهیلات بازآفرینی شهری صورت گرفت، امکان استفاده از سند جایگزین واجد شرایط پس از کارشناسی و ارزیابی بانک برای مالکان این نوع از واحدهای مسکونی فراهم شد.

جامع اضافه کرد: علاوه بر موضوع سند مالکیت، پرداخت تسهیلات بانکی ، پیشرفت فیزیکی مورد انتظار بانک در ساخت این نوع از واحدها یکی دیگر از مسائلی است که در راستا تسهیلات بهسازی و نوسازی بافت فرسوده وجود دارد که ضروری است نظارت و اطلاع رسانی لازم در این رابطه با جدیت پیگیری گردد.

ضرورت ارایه مشوق بیشتر در اجرای طرح بازآفرینی شهری

این مقام مسوول در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان موضوع تخفیف شهرداری در صدور پروانه های ساختمانی و لزوم ایجاد مشوق بیشتر دربافت فرسوده را در اجرای هرچه پیروز تر طرح بازآفرینی شهری بیان نمود و گفت: قرار است در نشستی با شهرداری های خوزستان درخصوص افزایش میزان تخفیف صدور پروانه در بافت ناکارآمد شهری مذاکراه صورت بگیرد و از این طریق مشوق معین شده، مورد بازنگری قرار گیرد.

جامع، به بالارفتن هزینه ساخت و پایین بودن مبلغ تسهیلات مربوط به این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: مشارکت انبوه سازان در انجام ساخت وساز در بافت فرسوده می تواند به عنوان یک محرک تسهیلات باعث بهبود وضع کالبدی و همچنین تحقق سیاست های وزارت راه وشهرسازی و بانک مسکن در بخش نوسازی پلاک های واقع در این محدوده ها گردد.

معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهری خوزستان ادامه داد: همچنین استفاده از فناوری های نوین در ساخت مسکن باعث جلوگیری از هدررفت انرژی و بالارفتن کیفیت ساخت وساز در این مناطق خواهد شد.

29 شهر خوزستان دارای محدوده مصوب بافت ناکارآمد

وی با بیان اینکه استان خوزستان 29 شهر دارای محدوده مصوب ناکارآمد دارد، گفت: تسهیلات بازآفرینی شهری در بافت های ناکارآمد شهری 500 میلیون ریال با نرخ سود 9 درصد و تا سقف یک میلیارد و 800 میلیون ریال است.

به گفته جامع، به واحدهایی که به روش فناوری های نوین ساخته شوند 2 میلیارد و 300 میلیون ریال تسهیلات با نرخ 18 درصد پرداخت خواهد شد.

معاون بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهری خوزستان ادامه داد: به واحدهای ناکارآمد در شهرهای بالای 200 هزارنفر ، 400 میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود دوران مشارکت 9 درصد و تا یک میلیارد و 700 میلیون ریال پرداخت می گردد.

وی اضافه کرد: در سایر شهرها به اینگونه واحدهای مسکونی مبلغ 400 میلیون ریال با نرخ سود 9 درصد و تا یک میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات اختصاص می یابد.

استان خوزستان با 9.6 درصد بالاترین میزان بافت فرسوده نسبت به مساحت شهری را در کشور داراست.

معضل حاشیه نشینی از مواردی است که تقریبا تمامی کلان شهرهای ایران با آن روبه رو هستند. بر اساس بعضی آمار، 30 درصد از جمعیت شهر مشهد، 43 درصد بندرعباس، 60 درصد چابهار، 25 درصد اراک، 35 درصد اهواز، 33 درصد تبریز و حدود 20 درصد جمعیت تهران با معضل حاشیه نشینی روبه رو هستند. دبیر مجمع نمایندگان استان تهران چند ماه پیش در جلسه شورای اداری قرچک گفته بود تهران سه میلیون حاشیه نشین دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تسهیلات بازآفرینی شهری به متقاضیان بافت ناکارآمد فاقد سند ملکی در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تسهیلات بازآفرینی شهری به متقاضیان بافت ناکارآمد فاقد سند ملکی در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید