خبرنگاران مالزی: سازمان ملل باید مساله اقلیت روهینگیا را از اساس حل نماید

به گزارش وبلاگ حامی، تهران - خبرنگاران - انجمن چینی تبارهای مالزی اظهار داشت : سازمان ملل و کمیساریای عالی پناهندگان این سازمان باید به طور اساسی به حل مشکل آوارگان روهینگیا یاری نمایند.

خبرنگاران مالزی: سازمان ملل باید مساله اقلیت روهینگیا را از اساس حل نماید

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رسمی مالزی (برناما)، تی چینگ سنگ رئیس اداره دیپلماسی و ارتباطات بین الملل انجمن چینی تبارهای مالزی گفت از این جهت، هر سازمان مدافع حقوق بشر نباید با واگذاری مسئولیت آوارگان به کشورهای پذیرنده آنها، به استدلال های مختلف بشردوستانه متوسل گردد.

وی تاکید نمود که با توجه به همه گیر شدن بیماری کووید - 19 در سراسر دنیا که منابع هر کشوری را مورد استفاده قرار می دهد، هیچ کشوری نمی تواند به طور مداوم و پیوسته تامین یاری به آوارگان را برعهده گیرد.

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد که مشکل آوارگان روهینگیا که درگیری های قومی در کشور مبداشان را دربرمی گیرد، فراتر از توان مالزی برای مدیریت آن است.

تی چینگ سنگ گفت : سازمان ملل باید به دولت بنگلادش در بهبود تاسیسات و ایمنی پناهگاه های محل اسکان اقلیت روهینگیا یاری کند.

وی اضافه نمود: اگر سازمان ملل تصور می نماید که آینده روهینگیایی ها برای بازگشت به میانمار مبهم و نامشخص است، باید آنها را در بعضی کشورهای توسعه یافته و کشورهای امضاکننده کنوانسیون آوارگان 1951 جای دهد.

وی گفت: سازمان ملل و دولت میانمار باید یک طرح برد - برد جامعه و موثری را برای بازگشت اقلیت روهینگیا به میانمار در زمانی که ایمنی و امنیت آنها از سوی سازمان ملل تضمین گردد، ارائه دهند.

وی اضافه نمود: آوارگان روهینگیا باید برای بازگشت طبق میل خود آزاد باشند و سازمان ملل نیز باید به دولت میانمار یاری کند تا این افراد دستکم پس از بازگشت اشتغال داشته باشند.

موضوع آوارگان روهینگیا به تازگی در مالزی به مساله مهمی تبدیل شده، به ویژه از زمانی که سازمانی که نمایندگی 200 هزار اقلیت روهینگیا در این کشور را برعهده دارد، خواهان حقوق خاصی برای این افراد از جمله حق شهروندی است.

همچنین گزارش شده که در جریان بحران کرونا، بسیاری از آوارگان روهینگیا کوشش نموده اند خود را به مالزی رسانند.

بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیایی با فرار از جنگ و قتل عام ارتش و بودائیان افراطی در ایالت رخین در سال 2017 از میانمار به بنگلادش پناهنده شدند و اکنون در اردوگاه های مرزی این کشور ساکن هستند.

سازمان ملل متحد در پی حملات نظامی ماه اوت 2017 (تیر/ مرداد 96) علیه روهینگیا و اخراج گروهی آن ها به بنگلادش، نظامیان میانماری را عامل پاکسازی قومی و نسل کشی مسلمانان روهینگیا معرفی کرد و ارتش این کشور را بدنام ترین ارتش دنیا نامید. با توجه به گزارش دیده بان حقوق بشر، اردوگاه های شلوغ مسلمانان روهینگیا در بنگلادش و همچنین میانمار در واقع بمب های ساعتی کرونا هستند. این اردوگاه ها از هیچ استاندارد بهداشتی برخوردار نیستند و عدم دسترسی به بهداشت، ساکنین اردوگاه ها را به شدت در مقابل کرونا آسیب پذیر نموده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مالزی: سازمان ملل باید مساله اقلیت روهینگیا را از اساس حل نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مالزی: سازمان ملل باید مساله اقلیت روهینگیا را از اساس حل نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید