سیستم خنک کننده پلی استیشن 5

به گزارش وبلاگ حامی، تا کنون شاهد معرفی رسمی کنترلر پلی استیشن 5 و همچنین انتشار مشخصات سخت افزاری این کنسول بازی از سوی سونی بوده ایم. با این وجود هنوز خبری از رونمایی کامل از PS5 نبوده اما در این مطلب اطلاعاتی از تاریخ احتمالی پرده برداری رسمی از PlayStation 5 به چشم می خورد. همچنین به سراغ پتنت ثبت شده سونی، در زمینه سیستم خنک کننده پلی استیشن 5 خواهیم رفت. با شهر سخت افزار همراه باشید.

سیستم خنک کننده پلی استیشن 5

در گذشته، منابعی اعلام نموده بودند که سونی به دلیل ایجاد تغییرات در سیستم خنک نماینده پلی استیشن 5، ناچار به بازنگری کلی در طراحی شده است. بعضی دیگر از منابع، به تکذیب این داده ها پرداخته اما در نهایت خبری که در روزهای اخیر برجسته شده است، انتشار پتنت رسمی سونی، از یک خنک نماینده است که ظاهراً مربوط به کنسول پلی استیشن 5 است.

سیستم تهویه در PS4 یکی از مواردی است که سونی را زیر بار انتقادهایی قرار داد. ظاهراً این شرکت با پیشرفت قدرت سخت افزاری و به طبع احتیاج به یک سیستم تهویه قوی تر، به دنبال یک کولر جدید و قدرتمند به منظور استفاده در پلی استیشن 5 است. به گفته بعضی رسانه ها، سونی این پتنت را از سال 2018 به ثبت رسانده و ظاهراً خنک نماینده ای که در تصویر می بینیم، بی شباهت با کولر Xbox Series X نیست.

تراشه APU مورد استفاده در کنسول پلی استیشن 5 عظیم تر از نسل پیشین بوده و به همین علت می توان از یک کولر با ابعاد عظیم تر نیز برای آن بهره گرفت. در تصویر پتنت، درک بخش های اصلی برای کاربران سخت بوده و به همین علت، بعضی رسانه ها رندرهای سه بعدی این خنک نماینده را طراحی و منتشر نموده اند که در نتیجه آشنایی و درک بخش های آن را ساده نموده است. ظاهر خنک نماینده نسبتاً ساده بوده اما مهندسی جالب توجهی در آن نهفته است.

در صورتی که از دانشجویان رشته هایی مانند سخت افزار بوده و یا هستید، می دانید که در درس های چنین رشته ها، بخش هایی به منظور طراحی سیستم خنک نماینده با هیت سینک نیز وجود دارد. در نتیجه با این دید می توان گفت که مهندسان سونی به دنبال ارائه یک خنک نماینده کارآمد و در عین حال ارزان قیمت بوده اند. اتصال کولر به تراشه یک مسئله بسیار مهم است. میزان فشار وارده خنک نماینده به تراشه، در محاسبات دقیقی صورت می گیرد. در این خنک نماینده سونی کوشش می نماید که شدت فشار کولر به تراشه تا حد زیادی بالا باشد.

هیت سینک به وسیله سوراخ هایی که در برد و مدار تعبیه شده است، به مدار نفوذ می نماید. مسیرهای انتقال حرارت، مدار و هیت سینک را به یکدیگر متصل می نمایند. در این طراحی، بخشی از خنک نماینده به پشت برد انتقال پیدا می نماید؛ با این وجود بخش اصلی همچنان بر روی برد اصلی واقع شده است. در نهایت یک فن عظیم بر روی هیت سینک قرار گرفته و گرمای به وجود آمده را پراکنده می نماید. به هر حال این اطلاعات مربوط به پتنت ثبت شده ای است که می تواند مورد استفاده سونی قرار نگرفته باشد.

در گذشته، آقای Mark Cerny، مدیر بخش پلی استیشن شرکت سونی، اعلام نموده بود که که مهندسان این شرکت با نگاه دقیق به جزئیات فیزیکی سیستم خنک نماینده PlayStation 5، تهویه به مراتب بهتری را نسبت به PS4 ارائه خواهند کرد. در نهایت می دانیم که عملکرد سیستم خنک نماینده در گرو طراحی یک کیس و کابینت مناسب، با اگزوزها و ورودی های مناسب است.

در بخش تاریخ معرفی رسمی نیز منابعی اعلام نموده اند که به احتمال بسیار زیاد، سونی در یک الی دو ماه آینده کنسول PlayStation 5 را به صورت رسمی رونمایی خواهد نمود. این شرکت نزدیک به 1 ماه دیگر فراوری کنسول PS5 را شروع نموده و در همین بازه زمانی، آن را رونمایی می نماید.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک

به "سیستم خنک کننده پلی استیشن 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم خنک کننده پلی استیشن 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید