واکاوی اختلاف سعودی-اماراتی در جنوب یمن؛اهمیت راهبردی برای ابوظبی

به گزارش وبلاگ حامی، خبرنگاران - گروه بین الملل: ائتلاف سعودی-اماراتی که در ابتدا به بهانه جلوگیری از نفوذ انصارالله، جنوب یمن را تحت اشغال خود درآورده است، اما اتحاد ریاض و ابوظبی به عنوان دو همپیمان اصلی ائتلاف متجاوز علیه یمن، رفته رفته با تشدید اختلافات دو طرف رنگ باخته و عملاً عدن به عنوان مرکز جنوب یمن به کانون تنش و درگیری این دو کشور تبدیل شده است.

واکاوی اختلاف سعودی-اماراتی در جنوب یمن؛اهمیت راهبردی برای ابوظبی

امارات کوشش زیادی نموده تا مانع از نفوذ و صندلی انصارالله در ساختار قدرت یمن گردد، اما در کنار اهداف سیاسی، پس از عربستان بیشترین حضور نظامی را در جنگ علیه مردم یمن داشته است و بخش های زیادی از خاک جنوب یمن برای تقویت حضور خود در مناطق جنوبی اشغال نموده است، تا جایی که اقدامات این کشور در عدن و بعضی دیگر از مناطق مهم جنوبی یمن، صدای دولت مستعفی یمن مستقر در ریاض (تحت حمایت عربستان) را هم در آورده است.

زمانی که ائتلاف عربی علیه یمن تحت فرماندهی عربستان در فروردین ماه 1394 شکل گرفت، امارات متحده عربی یکی از ارکان اصلی عملیات طوفان قاطعیت بود، اما به مرور، اختلافاتی میان سعودی ها و اماراتی ها پدید آمد که نهایتاً منجر به اعلام عقب نشینی امارات از صحنه یمن شد. هر چند امارات به اهداف اعلامی خود جامه عمل نپوشانده و از جنوب یمن عقب نشینی ننموده، اما این موضوع به اختلافات دو طرف به صورت جدی دامن زده است؛ چراکه ابوظبی بدون هماهنگی با ریاض این تصمیم را اعلام نموده بود.

این اختلافات اخیراً همزمان با اعلام حالت فوق العاده و خودمختاری در مناطق جنوبی یمن توسط گروه شبه نظامی تحت حمایت امارات موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن و نقض توافق ریاض، به اوج خود رسیده است.

*نگرانی عربستان از اهداف تجزیه طلبی و چشم طمع امارات

عربستان سعودی که سنگ اتحاد ائتلاف خودخوانده عربی در یمن را به سینه می زند، اکنون نگران تجزیه جنوب یمن و تبعاتی است که ممکن است برای عربستان به همراه داشته باشد، لذا سعی دارد در قالب توافق ریاض و درخواست از سازمان ملل برای پادرمیانی و حل اختلافات گروه های نیابتی امارات (شورای انتقالی) و عربستان (دولت مستعفی یمن به ریاست منصور هادی) در جنوب یمن، تنش های درون ائتلافی را کاهش دهد تا در نهایت از نگرانی خود در قبال تقسیم مناطق جنوبی بکاهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ریشه اختلافات عربستان و امارات در جنوب یمن سیاسی است، اما به نظر می رسد که ریشه های اختلاف عربستان و امارات فراتر از مسائل سیاسی مربوط به جنگ یمن است. با توجه به اهمیت استراتژیک جنوب یمن، دلیل این اختلافات بیش از آنکه سیاسی باشد، راهبردی است؛ هر چند با وجود این اختلافات، شش سال و اندی است که تجاوزات ائتلاف سعودی علیه یمن متوقف نشده است.

موقعیت راهبردی تنگه مهم باب المندب و خلیج عدن به عنوان شاهراه اصلی خطوط کشتیرانی بین المللی و تجاری و دسترسی به شمال آفریقا باعث شده که این اختلافات نمود بیشتری پیدا کند؛ به خصوص اینکه امارات به دلیل تحقق اهداف توسعه طلبانه خود، چشم طمع به جنوب یمن و بنادر مهم آن دوخته است.

امارات با تکیه ظرفیت های اقتصادی و نظامی خود و بلندپروازی های محمد بن زائد ولیعهد ابوظبی سعی نموده وابستگی خود به عربستان را کاهش دهد و در مسائل منطقه به طور مستقل عمل کند که اشغال جزیره سقطری و لشکرکشی امارات به این جزیره بسیار مهم و راهبردی در خلیج عدن و سواحل اقیانوس هند گواه بر صدق این ادعاست.

کارشناسان، اقدام امارات در اشغال جزایر سقطری به خصوص بعد از اعزام هیأت حقیقت یاب سعودی به این جزیره را تلاقی منافع ریاض و ابوظبی در یمن ارزیابی و پیش بینی می نمایند که این اقدام، اختلافات میان ائتلاف سعودی-اماراتی را عمیق تر از گذشته نموده است.

*اهداف امارات و کوشش برای بی ثباتی در سقطری

جزیره سقطری که در 380 کیلومتری سواحل جنوبی یمن واقع شده و از شرق تا غرب 132 کیلومتر و از شمال تا جنوب نیز 49 کیلومتر وسعت دارد، علاوه بر اهمیت راهبردی آن، به دلیل چشم انداز بی نظیر انواع گیاهان منحصر به فرد خود از سوی بازدیدنمایندگان به عنوان بهشت روی زمین توصیف می گردد و ابوظبی با تزریق بودجه زیاد و دادن مزایای اقتصادی به رؤسای و سران قبایل یمن در صدد ایجاد بی ثباتی و هرج و مرج در این بهشت روی زمین است.

در این رابطه، منابع یمنی می گویند که ابوظبی با استفاده از بازوهای محلی و قبیله ای خود و خریداری آنها به عنوان مزدور از هیچ کوششی برای ایجاد هرج و مرج در سقطری دریغ نمی کند و به دنبال درگیری میان ساکنان آن و به جان هم انداختن مردم آن است.

امارات متحده عربی میخواهد با حمایت از شبه نظامیان تجزیه طلب در جنوب یمن بر این جزیره استراتژیک تسلط پیدا کند و با وجود مخالفت های شدید دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان سعی دارد با جمع آوری شبه نظامیان، اردوگاه ها نظامی بنادر مسیرهای راهبردی دریایی در سواحل خلیج عدن و در تنگه باب المندب را تصرف و علاوه بر آن، پایگاه های نظامی تأسیس کند.

در همین ارتباط، مراکز تحقیقاتی آمریکا به تازگی گزارش دادند که امارات با اشغال سقطری به دنبال تأسیس پایگاه نظامی در جزیره میون در تنگه باب المندب و آوارگی ساکنان اصلی این جزیره است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در نیویورک چندی پیش با انتشار گزارشی درباره فعالیت های غیرقانونی امارات متحده و گروه های نیابتی آن مانند ربودن و اعمال شکنجه بر اسرای یمنی در زندان های مخفی این کشور در خاک یمن، اعلام نمود که ابوظبی در جزیره سقطری پروژه احداث پایگاه های نظامی را کلید زد.

به همین دلیل ناظران بر امور منطقه معتقدند که امارات با اشغال مناطق مهم جنوب یمن مانند عدن و جزایر و بنادر حساس این کشور به دنبال تشکیل یک یمن دیگر در بخش جنوبی این کشور و یک دولت دیگر در کنار دولت منصور هادی است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکاوی اختلاف سعودی-اماراتی در جنوب یمن؛اهمیت راهبردی برای ابوظبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی اختلاف سعودی-اماراتی در جنوب یمن؛اهمیت راهبردی برای ابوظبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید