چرا از سمت چپ سوار هواپیما می شویم؟

به گزارش وبلاگ حامی، البته سوار شدن مسافران از سمت چپ برای خلبان هواپیما هم مزیت هایی دارد. از آنجا که صندلی خلبان هم در سمت چپ کابین واقع شده به هنگام نزدیک شدن به موقعیت پارکینگ او می تواند موانع احتمالی را تحت کنترل داشته باشد و هواپیما را بهتر به سمت ترمینال هدایت کند.

چرا از سمت چپ سوار هواپیما می شویم؟

آیا تابحال این پرسش را از خودتان کرده اید که چرا مسافران همیشه از سمت چپ سوار هواپیما می شوند. دلایل آن چه می تواند باشد و آیا این سنت است یا قانون؟

میلیون ها نفر هر سال سوار هواپیما می شوند و فرقی نمی کند که این مسافر گردش گر، تاجر و یا رئیس جمهور آمریکا است که می خواهد سوار هواپیمای مشهور ایرفورس وان گردد، تقریباً همه آن ها باید همیشه از سمت چپ وارد هواپیما شوند. حال فرقی نمی کند که هواپیمایی که سوار می شوند، بوئینگ است یا ایرباس و یا رایان ایر Ryanair است یا ایرفرانس یا ایران ایر.

اما دلیل این که از سمت چپ سوارهواپیما می شویم چیست؟

در پاسخ به این پرسش که دلایل مختلفی عنوان می گردد.

اول از همه حفظ ایمنی. تقریبا همه کار ها از قیبل تعمیر، بارگیری و قسمت چمدان مسافران در سمت راست هواپیما قرار گرفته اند و تصور کنید اگر ورودی هواپیما هم در این سمت باشد چه اتفاقی می افتد؟

اداره هواپیمایی بریتانیا در پاسخ به پرسشی از سوی روزنامه دیلی میل گفته است، وسایل نقلیه زیادی برای بارگیری در سمت راست هواپیما در حال حرکت و تردد هستند و می تواند در کار ها تداخل ایجاد کند.

برای سوار شدن از سمت چپ هواپیما می توان یک دلیل تاریخی را هم بیان نمود. این موضوع برمی گردد به زمانی که بیشترین سفر ها با کشتی ها انجام می گرفته است. در آن زمان کشتی ها به دلیل محدودیت های فنی، همیشه قاعده بود که از سمت چپ پهلو بگیرند. این سنت از آن زمان باقی مانده و به هواپیما میراث رسیده است و مسافران از سمت چپ وارد هواپیما می شوند.

البته سوار شدن مسافران از سمت چپ برای خلبان هواپیما هم مزیت هایی دارد. از آنجا که صندلی خلبان هم در سمت چپ کابین واقع شده به هنگام نزدیک شدن به موقعیت پارکینگ او می تواند موانع احتمالی را تحت کنترل داشته باشد و هواپیما را بهتر به سمت ترمینال هدایت کند.

اما ورود و خروج از سمت چپ هواپیما یک سنت است و نه قانون ثابت. امروزه ورودی برخی هواپیمای کوچک تر مانند Mooney M20 به طور استثنا در سمت راست قرار گرفته است.

احتمالاً برای بیشتر مسافران این موضوع اهمیتی ندارد که از کدام سمت سوار هواپیما شوند. نکته اصلی و مهم این است که هواپیما شما را راحت، سریع و صحیح و سالم به مقصد برساند، چون به هر حال می توان از چپ و یا راست پیاده شد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "چرا از سمت چپ سوار هواپیما می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از سمت چپ سوار هواپیما می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید