کرونا کار اقتصاد دوبی را یکسره می نماید؟!

به گزارش وبلاگ حامی، موسسه کپیتال اکونومیکس، دوبی را آسیب پذیرترین منطقه خاورمیانه در برابر کرونا معرفی کرد.

کرونا کار اقتصاد دوبی را یکسره می نماید؟!

به گزارش وبلاگ حامی، موسسه کپیتال اکونومیکس در گزارشی نسبت به پیامدهای گسترده شیوع کرونا بر روی اقتصاد دوبی هشدار داد. این موسسه دوبی را آسیب پذیرترین منطقه خاورمیانه در برابر کرونا خوانده و هشدار داده است که با تداوم شرایط فعلی، این شهر با بدترین بحران بدهی یک دهه اخیر خود روبرو خواهد شد.

هر چند در سراسر امارات تا به امروز تنها بیش از هشت هزار مورد ابتلا به کووید-19 در امارات ثبت شده اما وابستگی بالای اقتصاد این کشور به تجارت جهانی، آن را بیش از ایر کشورهای منطقه در برابر کرونا آسیب پذیر نموده است. کاهش شدید قیمت نفت نیز یکی دیگر از دلایلی است که رشد مالی امارات را به چالش می کشد.

کپیتال اکونومیکس با اشاره به رکود در بخش مسکن دوبی پیش بینی نموده است در صورت تداوم بحران کرونا تا تابستان، رشد مالی سال جاری دوبی به منفی پنج تا شش درصد کاهش دهد. اکنون میزان بدهی دوبی به 88.9 میلیارد دلار رسیده که معادل 80 درصد کل فراوری ناخالص داخلی این شهر است.

در مقایسه با سال 2014، میزان فروش واحدهای مسکونی در دوبی 30 درصد کمتر شده است.

سال گذشته اقتصاد دوبی 1.94 درصد رشد نموده بود که کمترین رشد ثبت شده آن از سال 2009 محسوب می گردد. به گفته کپیتال اکونومیکس، دولت امارات در صورت وخیم تر شدن اوضاع نخواهد توانست بر بحران بدهی دوبی غلبه کند و این مساله روی رتبه اعتباری دوبی و به دنبال آن فرایند جذب سرمایه خارجی تاثیر بسیار بدی خواهد داشت.

دولت امارات تا به امروز برای حمایت از دوبی در برابر کرونا 27 میلیارد دلار اعتبار و وام تخصیص داده است که بخش بزرگی از آن برای حمایت از بخش خصوصی و افزایش قدرت وام دهی بانک ها است. صندوق ثروت امارات 95 میلیارد دلار منابع مختلف در اختیار دارد که انتظار می رود در روزهای آینده بخشی از آن را صرف مقابله با کرونا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کرونا کار اقتصاد دوبی را یکسره می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا کار اقتصاد دوبی را یکسره می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید